Opieka farmaceutyczna nad pacjentem z chorobą refluksową
O webinarze
15.04.2024 o godz. 18 zapraszamy na webinar pt. Opieka farmaceutyczna nad pacjentem z chorobą refluksową realizowany przez Częstochowską Okręgową Izbę Aptekarską oraz Naczelną Izbę Aptekarską. Partnerem webinaru jest Hurtap.
Prelegentka:
Dr n. farm. Patrycja Pelka - absolwentka Wydziału Farmaceutycznego UJ w Krakowie z 2012 r. Członek Częstochowskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. Od 2017 r. piastuje funkcję kierownika apteki ogólnodostępnej. Czynna farmaceutka, która w listopadzie 2023 r. uzyskała tytuł dr nauk farmaceutycznych za wyróżnioną pracę pt. „Opieka farmaceutyczna jako metoda racjonalizacji farmakoterapii wybranych chorób przewodu pokarmowego.” W ramach swojej pracy naukowej wykonała 100 przeglądów lekowych. W październiku 2023 r. została uhonorowana nagrodą „Lider innowacji w obszarze przeglądów lekowych oraz interwencji farmaceutycznej”. Organizatorka spotkań szkoleniowych oraz działań służących promowaniu opieki farmaceutycznej i zwiększaniu roli farmaceuty w systemie. W ramach współpracy ze Śląskim NFZ oraz jego odziałem w Częstochowie prowadziła konsultacje farmaceutyczne podczas wydarzeń takich jak: Częstochowskie Senioralia, Dni Otwarte-Amazonki w trosce o innych, „Zdrowy i szczęśliwy pracownik".
Choroba refluksowa to zespół dolegliwości wywołanych patologicznym zarzucaniem treści pokarmowej z żołądka do przełyku. GERD występuje u 20-40% społeczeństw rozwijających się, w Polsce u ok. 34% społeczeństwa, co stanowi poważny problem epidemiologiczny. Choroba refluksowa jest nie tylko dużym obciążeniem fizycznym, ale obniża jakość życia pacjentów, przyczyniając się tym samym do gorszego funkcjonowania w sferze życia zawodowego, społecznego i rodzinnego. Skuteczna terapia GERD opiera się na farmakoterapii oraz modyfikacji diety i stylu życia pacjenta. Za podstawę farmakoterapii choroby refluksowej uznaje się inhibitory pompy protonowej. W związku z wysoką zachorowalnością i nawrotowością choroby, a z drugiej strony łatwym dostępem do leków z grupy IPP w ramach sprzedaży OTC, co umożliwia pacjentom samodzielne, pozbawione monitoringu kontynuowanie często już zbędnej terapii, istnieje coraz większe ryzyko niepoprawnego stosowania, a wręcz nadużywania tych leków, co może nieść za sobą niebezpieczne dla zdrowia konsekwencje. Prowadzenie opieki farmaceutycznej wpływa pozytywnie na stan zdrowia pacjentów z GERD, poprawia ich poziom wiedzy na temat choroby, zalecanej diety i stosowanych leków, a także poprawia ich jakość życia, szczególnie w sferze mentalnej. Interwencja farmaceuty obejmująca wykonanie przeglądu lekowego, umożliwia wykrycie problemów lekowych i ich rozwiązanie. W procesie opieki farmaceutycznej dla pacjentów z GERD, poza działaniami związanymi z wykrywaniem i rozwiązywaniem problemów lekowych pacjenta, istotne jest również uwzględnienie i przeprowadzenie kompleksowej oceny stylu życia i osobowości pacjenta, które mogą wpływać na skuteczność podejmowanych interwencji.
Za udział w wydarzeniu można otrzymać 2 punkty edukacyjne tzw. miękkie.
Ważne informacje
Biorąc udział w tym webinarze, dowiesz się:
Dla kogo będzie interesujący?